Болка во зглобот на колкот

Хроничната акутна или болна болка во зглобот на колкот (HJ) често укажува на развој на болести на мускулно-скелетниот систем, кои се важни за навремено дијагностицирање и лекување. Во почетните фази на развојот на патологијата, ќе биде можно да се ублажи болката во зглобовите на конзервативен начин, користејќи специјални таблети и масти. Кога ќе започне болеста, зглобот станува неподвижен и синдромот на постојана болка загрижува, а хируршката интервенција е незаменлива.

болка во зглобот на колкот

Можни причини и симптоми

Тешка болка во зглобот на колкот може да биде предизвикана од различни дегенеративно-дистрофични патологии, под чие влијание зглобовите се уништуваат, бришат и престануваат да функционираат целосно. Периодични болки често се загрижуваат кај болести на 'рбетот, поради што има напнатост во мускулите и стискање на нервните влакна. Симптомите на болка во карличните коски се јавуваат поради повреди, модринки, фрактури на главата или вратот на бедрената коска. За точно да ги одредите причините за болката во колкот, треба да одите кај лекар.

Трауматски фактори

Тешки модринки

Острата болка при седење, одење или киднапирање на ногата се јавува поради модринки кои настануваат поради пад на страна или директен удар во феморалниот зглоб. Со модринки, структурата на коскеното ткиво останува недопрена, но меките влакна многу страдаат и може да дојде до оштетување на лигаментот. На местото на ударот се формира екстензивен хематом, кој боли при притискање, но ако лицето е во мирување, нема синдром на болка. Кога болката во зглобот на колкот на левата или десната страна постепено се зголемува, вреди да се посети лекар за да се исклучи фрактура.

дислокација на колкот

Таквото прекршување се јавува под влијание на голема сила по должината на оската, свиткана во коленото зглоб со фиксирано торзо. Типична ситуација на оваа состојба е несреќа или пад од голема височина. Со дислокации, лицето е загрижено за остра болка во зглобовите што зрачи на ногата и ингвиналните области, што целосно го нарушува функционирањето на екстремитетот. Можете да ја ублажите состојбата со нанесување студ на погодената област, потребна е дополнителна квалификувана медицинска помош.

Важно е да се има предвид дека ако постои сомневање за дислокација, забрането е самостојно да се обидувате да го поставите зглобот.

Фрактура на колкот

Често станува причина за болка во зглобот на колкот кај жени во старост. Оштетувањето на интегритетот често се јавува поради пад и силен удар на трохантерот на тврда површина. Фрактурата на вратот на бедрената коска се смета за една од најопасните патологии, бидејќи постои висок ризик од компликации во форма на тромбоза, инфекција и некроза. Типични симптоми:

 • Тешка болка во левиот или десниот зглоб на колкот, отежната со обидите да се помести екстремитетот или да се однесе на страна.
 • Кога седи или лежи, жртвата не може да ја крене ногата од подот.
 • Во однос на здрава, повредена нога изгледа скратена.
 • Ако се засегнати нервните структури, се појавува чувство на вкочанетост на еден екстремитет.

По операцијата

артропластика на колк за болка

Често болката во зглобот на колкот, долниот дел на грбот и грбот се јавува по операција поврзана со инсталацијата на имплантот. Потребата од вметнување ендопротеза се јавува во случаи кога мајчиниот зглоб поради некоја причина се истрошил и истрошил и не е можно да се излечи проблемот на конзервативен начин. За да се спречи понатамошно уништување на зглобот, се врши ендопротеза. По операцијата, додека раната целосно не зарасне, пациентот ќе биде вознемирен од болка, но со секој нов ден нивниот интензитет ќе се намалува.

Компликациите по замена на колкот негативно влијаат не само на областа на колкот, туку влијаат и на општата физичка, психолошка состојба, физичката активност и способноста за одење. За да се врати поранешното здравје, неопходно е да се подложат на низа мерки за рехабилитација, кои се пропишани врз основа на развиените патологии и проблеми. За брзо и ефикасно закрепнување, неопходно е да се утврдат причините за компликации и ограничувања по артропластика на колкот.

Болести

заразно воспаление

Опасна компликација која предизвикува болка во зглобот на колкот. Постојат такви видови на гноен воспаление:

 • Примарен. Главната причина е навлегувањето директно во заедничката празнина на патогената микрофлора.
 • Секундарна. Инфекцијата продира во артикуларните структури со крв од други воспалителни фокуси.

Симптоми на воспалителна компликација се:

 • мускулно-скелетни болки;
 • формирање на едем;
 • црвенило на кожата;
 • топлина;
 • дисфункција на екстремитетите.

Воспалителен бурзитис

воспаление на зглобот на колкот како причина за болка

Често, честите повреди на зглобовите доведуваат до воспалителен процес во неговите чанти.

Оваа болест често се дијагностицира кај спортисти чии колена и зглобови на колкот се склони кон чести повреди и модринки.

Под влијание на трауматски фактор, воспалението се развива во заедничките кеси. Постепено, патолошкиот ексудат се акумулира во бурсата, се приклучува воспалителна компликација. При одење, болката во препоните и долу почнува да се вознемирува, давајќи му на коленото. Има чувство на вкочанетост на движењата, во напредни случаи, екстремитетот боли дури и при мирување, температурата се зголемува и се формира оток.

Тумори од различна етиологија

Болката во зглобот на колкот на десната или левата страна може да предизвика неоплазми:

 • Бенигна. Како што се зголемуваат во големина, тие ги компресираат нервните структури, предизвикуваат непријатност и предизвикуваат периодични непријатни симптоми во 'рбетот и колкот.
 • Малигни. Ова се опасни неоплазми кои имаат тенденција брзо да растат и да шират метастази низ телото. Во почетните фази, пациентот се жали дека зглобовите болат по трчање или одење. Се зголемува, туморот ги компресира нервните структури, едната нога му се одзема на една личност, сакрумот е многу болен, болните симптоми се чувствуваат во лумбалните региони. Вообичаените лекови против болки во овој случај не се во можност да ја ублажат болката во зглобот на колкот.
 • Сарком на вратот на бедрената коска. Тешка, канцерогена болест на коските, за време на чиј прогрес, карличните коски на пациентот се многу болни по седење, одење, стоење. Оваа болест се карактеризира со хронични фрактури на вратот на бедрената коска, поради што функционирањето на зглобот е значително ограничено. Исто така, загрижени за знаците на интоксикација, под чие влијание општата состојба на пациентот значително се влошува.

Други причини

Поради уништување на 'рскавицата во зглобот, едно лице почнува да доживува тешкотии со движењето.

Ако некое лице има болки во ногата и зглобот на колкот, следните патологии може да предизвикаат такви симптоми:

 • Коксартроза. Хронична, дегенеративно-дистрофична болест која се карактеризира со уништување на интерартикуларната 'рскавица и раст на остеофити на коскените структури. Во почетните фази, симптомите не се изразени, но како што напредува прогресијата, се нарушува функционалната подвижност на зглобот, пациентот е вознемирен од неподносливи болки, се забележува мускулен деформитет и атрофија. Ако третманот не се започне навремено, едно лице станува инвалидно.
 • Остеохондроза. Болест од дегенеративна природа, во која лумбалниот 'рбет е подложен на уништување и деформација. Поради воспаление и стискање на нервните влакна, болката зрачи до бутот, моторната активност на пациентот е значително намалена, непријатноста се грижи дури и во состојба на целосен одмор.

Ако зглобот на колкот боли кај детето, можен е развој на такви патологии:

 • дисплазија и сублуксации на зглобот на колкот;
 • остеохондропатија;
 • епифизеолиза.

Дијагностички методи

МРИ за болка во колкот

Со силна, постојана болка во зглобот на колкот, треба да контактирате со ортопед кој ќе помогне да се воспостави точна дијагноза и да се препише соодветен режим на третман.

По спроведувањето на првичниот преглед и собирањето анамнеза, лекарот ќе даде насока за усвојување на такви дијагностички мерки:

 • рендгенски преглед на 'рбетот и зглобот на колкот;
 • доплерографија и ангиографија на садови;
 • електромиографија;
 • КТ, МРИ на бутот;
 • лабораториски тестови кои ќе покажат присуство или отсуство на други опасни патологии во телото.

Каков е третманот?

Ефективни лекови

Во зависност од дијагнозата на пациентот, лекарот избира соодветен режим на терапија со лекови насочен кон елиминирање на истовремените симптоми и ублажување на општата состојба на пациентот. За време на периодот на конзервативен третман, важно е да се ограничи оптоварувањето на зглобот, доколку е потребно, да се набљудува одмор во кревет и да се користат ортопедски помагала. Се користат следните групи на средства:

 • Нестероидни антиинфламаторни лекови. Помогне да се олесни воспалението, отокот, болката.
 • Аналгетици. Намалете ја акутната болка.
 • Глукокортикостероиди. Ако НСАИЛ не помогнаа да се ослободите од воспалителната компликација, се препишуваат стероидни лекови, кои се инјектираат директно во заедничката празнина.
 • Мускулни релаксанти. Олеснување на грчеви во мускулите.
 • Хемостатски. Промовирање на ресорпција на хематоми.
 • Хондропротектори. Вратете ги структурите на 'рскавицата, спречите нивно понатамошно уништување.

Помошни методи

Велосипед за вежбање за болка во колкот

Вежбањето „велосипед" ќе помогне да се избегнат проблеми од артикулацијата.

За да се забрза закрепнувањето и да се нормализира функционирањето на зглобот на колкот, корисно е редовно да се прават терапевтски вежби. Комплексот за обука го избира лекарот за секој пациент поединечно, земајќи ја предвид општата состојба и дијагнозата. За превенција, се препорачува секојдневно да се прават следниве вежби:

 • велосипед;
 • ножици;
 • подигање на мали предмети со прсти;
 • одење бос на прсти и потпетици.

Паралелно, се пропишува курс на физиотерапевтски процедури, на пример, електрофореза, фонофореза, ласерска терапија, масажа. При дијагностицирање на малигни тумори или напредни патологии од деформирачка природа, неопходна е хируршка интервенција. За време на операцијата, хирургот го отстранува погоденото ткиво, доколку е потребно, инсталира имплант. За да се спречи релапс и да се забрза закрепнувањето, се пропишува рехабилитација.